Možno sa vám zdá, že už ste o ňom počuli a ak ste sa už niekedy zaoberali fungovaním webových stránok alebo blogov, tak už o ňom určite musíte vedieť. WordPress je totiž úplne  najjednoduchším a najpopulárnejším spôsobom ako si vytvoriť svoj vlastný web alebo blog. Čo je ešte lepšie. Pri troche úsilia, to s ním dokážete celkom sami, dokonca bez profesionálnej pomoci a zadarmo.

WordPress bol vytvorený ako samostatný projekt v roku 2003 a vznikol ako odnož predchádzajúceho projektu s názvom b2 / cafelog. Ak by sme však mali hľadať pôvod WordPressu, tak jeho začiatkom bola spolupráca medzi Mattom Mullenwegom a Mikeom Littleom. WordPress je softvér s otvoreným zdrojovým kódom, takže ho v súčasnosti vytvára obrovská komunita prispievateľov.

WordPress používajú jednotlivci, veľké firmy a vlastne všetci medzi tým.

Ak sa chceme o WordPresse baviť trocha viac odborne, môžeme ho označiť za systém na správu obsahu s otvoreným zdrojovým kódom licencovaný na základe GPLv2, čo znamená, že ktokoľvek môže softvér WordPress používať alebo upravovať zadarmo. Systém na správu obsahu je v zásade nástroj, ktorý uľahčuje správu dôležitých aspektov vášho webu – napríklad obsahu – bez toho, aby ste museli vedieť niečo o zložitom programovaní.

A tak WordPress sprístupňuje možnosť tvoriť webové stránky a blogy úplne každému, kto má základné znalosti ovládania počítača a internetu.  Nemusíte byť vývojármi, aby ste si založili vlastný blog a v pohode si ho spravovali.

Aké druhy stránok dokáže WordPress vytvoriť?

Na začiatku ste mohli cez WordPress primárne tvoriť blogy. To už však dávno nie je pravda a vďaka zmenám v základnom kóde a širokému systému pluginov a tém vo WordPresse dokážete vytvoriť akýkoľvek typ stránok.

Pomocou WordPress môžete vytvárať obchodné weby, blogy, portfóliá, fóra, sociálne siete, členské stránky…no takmer všetko na čo si dokážete v online svete spomenúť.

Vedeli ste, že existuje WordPress.org a WordPress.com?

Niekedy môže byť existencia 2 WordPressov mätúca. Rozdielov medzi nimi je celkom dosť, ale vo všeobecnosti môžeme výber zúžiť na nasledujúce:

  1. org, často nazývaný aj WordPress s vlastným hostingom, je bezplatný softvér WordPress s otvoreným zdrojovým kódom, ktorý si môžete nainštalovať na svoj web hosting a vytvoriť tak 100% vlastný web. Celý je zadarmo, máte plnú kontrolu nad stránkou, môžete si na ňom zriadiť reklamu či vlastný e-shop. Nevýhodou je, že si sami musíte robiť zálohy, aktualizácie či optimalizáciu vašej stránky.
  2. com je platená hostingová služba, ktorá využíva softvér WordPress.org. Vybrať si môžete z 5 platených a jednej neplatenej verzie. Používanie je jednoduché, ale stratíte veľkú flexibilitu samoobslužného WordPressu. Výhodou je fakt, že nemusíte platiť za hosting ani doménu ani sa starať o zálohy stránky či sledovať aktualizácie. Nevýhodou je to, že nie ste vlastníkom stránky, a tým nad ňou nemáte plnú kontrolu. Takisto si tu nemôžete vytvoriť e-shop a v rôznych verziách sú ešte ďalšie obmedzenia.

Najčastejšie, keď ľudia hovoria o „WordPresse“, myslia tým WordPress, ktorý má vlastné hosťovanie a je k dispozícii na WordPress.org.

Všetko, čo musíte urobiť, aby ste mohli začať s hosťovaním na WordPress, je vybrať si pre vás vhodnejšiu platformu a môžete začať fungovať.