Databanky na fotografie – free verzus platené.

//Databanky na fotografie – free verzus platené.

Databanky na fotografie – free verzus platené.

Niekedy potrebuje každý z nás peknú fotografiu na webovú stránku, do časopisu, prípadne do prezentácie. Väčšinou však nevieme, kde legálne nájsť takýto obrázok, a pritom zaň nič neplatiť. V dnešnej dobe existujú dva druhy databánk na fotografie  – platené a neplatené, kde nájdeme množstvo druhov  tých najzaujímavejších fotografií rôznej kvality.

Existujú tri riešenia, čo spraviť v prípade, že potrebujete získať obrázok – môžete ho buď nafotiť, kúpiť v internetovej databanke na fotografie alebo proste „ukradnúť“ niekde na internete. Posledná možnosť však nie je najlepšie riešenie a v konečnom dôsledku vás môže vyjsť pekne draho, čiže na tento spôsob získania obrázku radšej ihneď zabudnite. Dnes už na internete existuje našťastie množstvo zdrojov, z ktorých je možné stiahnuť kvalitné foto vo vysokom rozlíšení, a to v mnohých prípadoch úplne zadarmo! Poďme si v krátkosti zhrnúť aké výhody, ale aj nevýhody ponúkajú jednotlivé fotobanky, čiže neplatené (free) a platené.

(Ne)výhody – free databanky

Väčšinu z nás zaujala asi skôr prvá možnosť, čiže získanie fotografií z databanky úplne zadarmo. Ešte predtým, ako sa rozhodnete pre túto formu získania fotografie, informujte sa, či licencia umožňuje to, čo sa chystáte s touto fotografiou spraviť. Môžete sa stretnúť s obmedzením na nekomerčné použitie, nutnosťou špecificky uviesť autora, prípadne sa môže stať, že budete musieť autora o použití snímky vopred informovať. Dokonca je možné, že meno autora nebude vôbec uvedené, prípadne budú fotografie stiahnuté z inej webovej stránky. Medzi ďalšie nevýhody patrí viditeľne nižšia kvalita fotiek, ale aj časová náročnosť, keďže nájsť použiteľnú fotku v bezplatnej databanke vám zaberie omnoho viacej času, ako sa môže spočiatku zdať. Je to spôsobené najmä kvôli obmedzenej ponuke, obmedzenej licencií, ale aj chýbajúcim kľúčovým slovám. Jediná výhoda získania fotografií z bezplatných databánk je snáď len tá, že nemusíte platiť žiadny poplatok.

(Ne)výhody – platené databanky

Druhou možnosťou sú fotobanky, ktoré umožňujú získať vysokokvalitné fotografie za poplatok, čo však môže pre niektorých predstavovať hlavnú, no snáď jedinú nevýhodu. Na rozdiel od prechádzajúceho typu je nutné dodať, že s istotou viete určiť, kto je autorom fotografie, keďže jeho identita je dôkladne overovaná. Databanky na fotografie ponúkajú tiež rozšírenú licenciu ku každému obrázku, no ak potrebujete obrázok len na bežné použitie, postačí vám pokojne základná licencia. K dispozícií sú taktiež kľúčové slová, ktoré vám pomôžu pri vyhľadávaní a tým ušetria váš drahocenný čas, ba dokonca môžete prostredníctvom nich určiť, či ide o obrázok, video alebo ilustráciu. Treba mať na pamäti, že za kvalitu sa v dnešnej dobe oplatí priplatiť, takže je len na vašom zvážení, ktorej možnosti dáte prednosť.

 

By | 2018-06-21T18:29:55+00:00 november 25th, 2016|blog|Komentáre vypnuté na Databanky na fotografie – free verzus platené.